NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Business Online wkracza ze wsparciem pracowników i pracodawców

2024-12-27 00:42:00

Czym jest ergonomia pracy biurowej?

Słowo ergonomia wywodzi się z greki. Powstało z dwóch słów: „ergon”, oznaczającego pracę oraz „nomos”, które przetłumaczyć można jako „zasadę”, „prawo”. Zdefiniować można ją jako zespół działań przystosowujących miejsce pracy do potrzeb człowieka i jego możliwości psychofizycznych. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko chorób zawodowych, a wykonywanie codziennych obowiązków przebiega w komfortowych warunkach. Długotrwała praca przy komputerze w nieprawidłowej pozycji skutkować może bowiem poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, wśród których wymienia się m.in.: bóle głowy, zaburzenia wzroku, zespół cieśni nadgarstka, bóle karku i kręgosłupa czy zaburzenia krążenia. Z uwagi na to odpowiednio przygotowane stanowisko powinno być standardem w każdym miejscu pracy.

Profesjonalne stanowisko pracy

Wyróżnia się dwa rodzaje ergonomii: koncepcyjną (obejmującą przygotowanie miejsca pracy tak, by było ono bezpieczne dla zdrowia) oraz korekcyjną (skupiającą się na poprawie warunków pracy i eliminacji zauważonych nieprawidłowości). Nie każdy zdaje sobie sprawę, że ergonomia pracy biurowej uregulowana jest prawnie - w znowelizowanym rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 listopada 2023 r. znajdują się konkretne wytyczne, do których pracodawcy mają obowiązek się stosować. Właśnie w tym pomaga Business Online, dostosowując stanowiska pracowników do norm prawnych oraz indywidualnych potrzeb każdego z nich. Dzięki swojemu doświadczeniu i doskonałej znajomości przepisów, firma gwarantuje skuteczność swoich usług. Jej przykładowe realizacje można zobaczyć na jej stronie internetowej. Swoje usługi realizuje głównie na terenie Krakowa i okolic, jednak okazjonalnie pomaga również pracodawcom z innych rejonów Polski. Szczegóły współpracy oraz dane kontaktowe znajdują się pod adresem https://businessonline.com.pl/oferta/ergonomia-pracy-biurowej-krakow

Ergonomia pracy biurowej - główne założenia

Tworzenie ergonomicznego stanowiska pracy należy zacząć od blatu roboczego. Biurko powinno być na tyle duże, by zapewnić możliwość ustawienia monitora i klawiatura w dogodnej odległości. Ekran zaleca się ustawiać w odległości co najmniej 60 cm od oczu pracownika, przy czym jego górna krawędź powinna znajdować się na wysokości oczu pracownika. Obraz powinien być czytelny i wyraźny (piksele o wielkości 0,28 mm), zaleca się także zastosowanie matrycy antyrefleksyjnej lub specjalnej folii ochronnej. Położenie klawiatury powinno natomiast zapewniać swobodne podparcie dla rąk i przedramion - tak, aby występował między nimi kąt prosty.

Coraz częściej biura decydują się również na zastosowanie biurek o regulowanej wysokości - tak, aby pracownik w czasie pracy mógł zmieniać pozycję z siedzącej na stojącą. Kolejnym istotnym elementem jest fotel biurowy. Powinien on posiadać minimum pięciodpodporową podstawę na kółkach i obracać się o 360 stopni. Osobne wytyczne poświęcono również jego siedzisku oraz oparciu, które powinny być regulowane oraz odpowiadać naturalnym krzywiznom kręgosłupa i ud. Na życzenie pracownika należy zapewnić mu również podnóżek wykonany z antypoślizgowego materiału. Prawo (a konkretniej europejska dyrektywa DIN 4556) określa również jego minimalną powierzchnię, zakres i kąt regulacji.

Następnym elementem, który należy umieścić na stanowisku pracy na życzenie pracownika jest uchwyt na dokumenty z regulacją wysokości, odległości oraz kąta nachylenia. Wymagania w zakresie ergonomii pracy biurowej są szczegółowe i szerokie, dlatego warto skorzystać w tym zakresie z pomocy profesjonalnej firmy, która zadba o przygotowanie stanowiska w zgodzie z nimi wszystkimi.

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: